Stowarzyszenie Krav Maga PolskaOśrodek Radom

Krav Maga

„Krav Maga” z hebrajskiego oznacza „walkę w bliskim kontakcie”. Możemy wydzielić jej dwie zasadnicze składowe:

Samoobrona – to podstawa Krav Maga. Obejmuje wiele technik mających na celu umożliwienie osobom, które je znają, obronić się przed atakiem, zminimalizować obrażenia i pokonać napastnika. Ta część Krav Maga składa się z ruchów umożliwiających obronę przed najróżniejszą formą ataków napastnika (uzbrojonego lub nie) w różnych pozycjach: stojącej, siedzącej, leżącej itp.

Walka wręcz – to bardziej zaawansowany etap Krav Maga. Uczy jak zneutralizować przeciwnika szybko i skutecznie. Łączy w sobie elementy związane z rzeczywistą walką takie jak: taktyka, zwody, uniki, łączenie różnych ataków, psychologiczne aspekty walki itp. Elementy te są rozwijane w trakcie ćwiczeń, które pozwalają uzyskać zdolność zachowania kontroli w przypadku wystąpienia zagrożenia.

DLACZEGO WARTO TRENOWAĆ KRAV MAGA?

Krav Maga powstała w konsekwencji wydarzeń historycznych – miała umożliwić młodym Żydom w Czechosłowacji obronę przed agresją działających tam faszystowskich i antysemickich gangów.
Krav Maga dziś w Polsce na szczęście nie musi być trenowana tylko do walki o przetrwanie, bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. To niesamowity komfort, którego wielu z nas nie dostrzega, przez co nie szanuje. Dziś Krav Maga w Stowarzyszeniu KRAV MAGA Polska to BEZPIECZEŃSTWO, ZDROWIE, WYPOCZYNEK – to znakomity TRENING FUNKCJONALNY, Budujemy w sobie potencjał do dobrego spokojnego funkcjonowania w środowisku nas otaczającym. To jest właśnie wartość Krav Maga: PASJA, ZAWÓD, SPOSÓB NA ŻYCIE, DROGA. Dla osób, które przychodzą do naszych sekcji to znakomita forma rozwoju nieograniczonego i samorealizacji, to znakomita atmosfera życzliwości i przyjaźni ludzi prawdziwych, którzy ją tworzą. Ludzi, którzy lubią tak spędzać czas, nie siedząc w domu przed telewizorem i biernie obserwując otaczający nas świat, oczami kamery jakiegoś korespondenta – dziennikarza. Nie przed komputerem – smartfonem szukając gdzieś daleko przyjaciół, często iluzorycznych i fikcyjnych – wirtualnych. Na naszych zajęciach są ludzie „prawdziwi”, potrafią dotknąć i przewrócić nie na niby, nawet czasem sponiewierać, ale też potrafią podnieść Cię, nie tylko na duchu i nie tylko dobrym słowem, potrafią przytulić, pocieszyć i to jest to, czego dziś trochę brakuje w tym wirtualnym, szybkim świecie.
Treningi są skonstruowane w sposób kompleksowy, aby budować w uczestnikach zajęć siłę, wytrzymałość i elastyczność ciała oraz poczucie własnej wartości. To wszystko czyni Krav Maga systemem wszechstronnym zarówno w samoobronie, jak i życiu codziennym. Krav Maga to też podróże, nowe miejsca, ciekawi wspaniali ludzie z wielu krajów, bo trzeba przyznać, że organizacja, którą wspólnie tworzymy w Europie od dwudziestu lat daje takie możliwości. To największa federacja Krav Maga na świecie pod względem ilości zarejestrowanych członków.

FEKM

Europejska Federacja Krav Maga Richard Douieb
(Federation Europeenne de Krav Maga)

Organizacja założona w 1997 r. z inicjatywy Richarda Douieba, który na prośbę Imiego Lichtenfelda otworzył w 1987 r. pierwszą szkołę Krav Maga we Francji i w Europie. Z początku szkoła skupiała grupę ludzi zafascynowanych tą techniką walki wręcz z czasem jednak system ten stał się popularny także wśród elitarnych policyjnych grup interwencyjnych we Francji takich jak m.in. GIGN czy RAID.
Dziś FEKM jest najważniejszym i największym ośrodkiem zrzeszającym osoby trenujące Krav maga. Z uwagi na profesjonalizm i możliwość ciągłego doskonalenia technik ale także ze względu na
legitymację Richarda Douieba jako prezesa Federacji, grono członków nieustannie się powiększa.
FEKM jest najlepiej zorganizowaną federacją Krav maga na świecie. Jest to jednocześnie największa federacja istniejąca pod względem liczby zarejestrowanych członków, którym oferuje możliwość poznania każdego aspektu Krav Maga. Rozwój organizacji idzie w parze z ciągłym przestrzeganiem zasad wydajności i moralności Imiego Lichtenfelda.
W chwili obecnej FEKM zrzesza 13 krajów, w tym 12 Europie (Polskę, Niemcy, Belgię, Hiszpanię, Finlandię, Francję, Wielką Brytanię, Włochy, Luksemburg, Norwegię, Portugalię, Szwajcarię) oraz Kanadę. W samej tylko Francji posiada ponad 200 klubów, a liczba aktywnych członków przekroczyła 20 tysięcy.

 

Richard Douieb

Richard Douieb to postać wyjątkowa: czarny pas ju-jitsu, mistrz Francji w boksie amerykańskim, dyplomowany (w Izraelu i Francji) nauczyciel wychowania fizycznego, były szkoleniowiec elitarnej francuskiej jednostki specjalnej GIGN i wreszcie Mistrz Krav Maga w stopniu 6 Darga.
Urodził się w Jerozolimie w 1956 roku jednak do 16 roku życia mieszkał we Francji. Jako młody człowiek uprawiał pływanie i gimnastykę ale w wieku 17 lat powrócił do Izraela i zaczął trenować sztuki walki (boks, karate).
Weteran jednostki specjalnej armii izraelskiej (płetwonurków bojowych) z kilkudziesięcioma misjami bojowymi na koncie. To tu Richard po raz pierwszy spotkał się z systemem Krav Maga, który zafascynował go prostotą i skutecznością. Ciężkie rany odniesione w ostatniej misji kosztowały go rok rekonwalescencji.
W wieku 23 lat otrzymuje dyplom instruktora wojskowego z rąk Imiego Lichtenfelda. Po powrocie do Francji Richard trenuje kilka sztuk walki jednocześnie ( ju-jitsu, Judo, Muai Tai, Boks, Kickboxing), a w 1983 roku zdobywa tytuł mistrza Francji w Kickboxingu.
Po 15 latach intensywnego treningu u Imiego Lichtenfelda Richard Douieb został oficjalnie oddelegowany przez niego do propagowania Krav Maga w Europie. Rozpoczął nauczenie tego
systemu w 1987 r. we Francji a w 1997 r. założył własną organizację – Europejską Federację Krav Maga z siedzibą w Paryżu.
Obecnie Richard Douieb pełni funkcję wykładowcy w Grupie interwencyjnej Żandarmerii Francuskiej oraz uczy studentów Krav Maga w całej Europie. Jest założycielem FEKM i pierwszym
popularyzatorem Krav Maga w Europie.